Boom Lifts
SPEC
Boom Lifts are available in a wide range of platform heights and power options that include engine powered models designed for use outdoors on rough terrain, electric models designed for use on level surfaces where zero emissions are required such as indoor jobsites and much lighter tow behind trailer mounted boom lifts that can be maneuvered on surfaces that will not support heavier models. Boom lifts are a safe option for a wide variety of maintenance and construction chores. These specifications will help you determine the correct machine for your job and transport requirements.
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
JLG H340AJ Hybrid Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 19' 11" |
| Platform Height | 33' 9" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG H800AJ Hybrid Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 51' 10" |
| Platform Height | 80' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG E600JP Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 44' 5" |
| Platform Height | 60' 4" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG M400AJP Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 22' 5" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG E600J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 43' 3" |
| Platform Height | 60' 3" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 600SC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 50' 3" |
| Platform Height | 59' 5" |
| Platform Capacity | 600 lb |
JLG 860SJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 75' 0" |
| Platform Height | 86' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG E450AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 23' 9" |
| Platform Height | 45' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 800A Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 53' 0" |
| Platform Height | 80' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel MB20J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 8' 6" |
| Platform Height | 20' 0" |
| Platform Capacity | 425 lb |
Genie Z-45/25 DC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | DC Electric |
| Max Horizontal Reach | 24' 7" |
| Platform Height | 45' 10" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie Z-30/20N RJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 20' 6" |
| Platform Height | 29' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel TL37J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 18' 5" |
| Platform Height | 35' 9" |
| Platform Capacity | 475 lb |
Genie S-45 XC Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 36' 2" |
| Platform Height | 44' 6" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Snorkel TB120 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 62' 0" |
| Platform Height | 120' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie S-60 Trax Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 48' 7" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 660 lb |
Genie S-45 TraX Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 36' 2" |
| Platform Height | 44' 6" |
| Platform Capacity | 660 lb |
Genie Z-40/23N RJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 22' 8" |
| Platform Height | 40' 5" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel TB80 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 71' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJ66T Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 57' 0" |
| Platform Height | 66' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
