Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 2 of 2 items
Snorkel TB120 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 62' 0" |
| Platform Height | 120' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel UL40 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 300 lb |
Boom Lift Specifications: Genie S-40
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 31' 8" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG LiftPod FT70 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 7' 1" |
| Platform Capacity | 330 lb |
Snorkel TB66J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Max Horizontal Reach | 56' 0" |
| Platform Height | 66' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel S3370BE Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 33' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Snorkel S3008P Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 8' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJIII4726 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
JLG 460SJC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 39' 0" |
| Platform Height | 45' 6" |
| Platform Capacity | 600 lb |
Skyjack SJ61T Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 51' 3" |
| Platform Height | 61' 3" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie GS-1330m Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 12' 10" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie DPL 25S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 25' 4" |
| Platform Capacity | 750 lb |
JLG E300AJP Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 20' 1" |
| Platform Height | 29' 5" |
| Platform Capacity | 500 lb |
