Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 354 items
Genie AWP 36S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 36' 5" |
| Platform Capacity | 350 lb |
JLG 460SJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 39' 7" |
| Platform Height | 46' 0" |
| Platform Capacity | 600 lb |
JLG 41AM Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 40' 9" |
| Platform Capacity | 300 lb |
JLG 1200SJP Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 75' 0" |
| Platform Height | 120' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie S-105 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 105' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJIII3219 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 18' 6" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJ6832RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Platform Height | 32' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Snorkel S3008P Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 8' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie S-60 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 50' 10" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel S4726E Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
