Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 55 items
JLG 600AJN Narrow Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 39' 9" |
| Platform Height | 60' 7" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel 660SJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 59' 1" |
| Platform Height | 66' 7" |
| Platform Capacity | 600 lb |
JLG M600J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 43' 3" |
| Platform Height | 60' 3" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel A46JRT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 24' 11" |
| Platform Height | 46' 11" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel AB60J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 43' 1" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie S-85 HF Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 72' 6" |
| Platform Height | 85' 0" |
| Platform Capacity | 660 lb |
JLG T32E Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 15' 1" |
| Platform Height | 32' 3" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJ6826RT Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 26' 0" |
| Platform Capacity | 1,250 lb |
Genie GS 4390 RT Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 43' 0" |
| Platform Capacity | 1,500 lb |
JLG 660SJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 56' 9" |
| Platform Height | 66' 8" |
| Platform Capacity | 500 lb |
