Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 3 of 3 items
MEC 60J Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Electric |
| Max Horizontal Reach | 42' 8" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 660SJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 56' 9" |
| Platform Height | 66' 8" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie SX-105 XC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 105' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
JLG M450AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 23' 9" |
| Platform Height | 45' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 15SP Push Around Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 15' 2" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie S-105 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 80' 0" |
| Platform Height | 105' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie Z-40/23N Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 22' 8" |
| Platform Height | 40' 5" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJIII3220 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 20' 0" |
| Platform Capacity | 900 lb |
Skyjack SJ66T Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 57' 0" |
| Platform Height | 66' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 1250AJP Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 63' 2" |
| Platform Height | 125' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Skyjack SJIII3226 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 25' 7" |
| Platform Capacity | 500 lb |
