Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Machine Type
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 354 items
Genie S-40 TraX Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 31' 8" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 660 lb |
MEC 45AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 25' 1" |
| Platform Height | 45' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
MEC Titan Boom 40 S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 55' 0" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
JLG 340AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 19' 11" |
| Platform Height | 33' 10" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Genie GS 3369 DC Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 32' 8" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie Z-45/25 J RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 24' 8" |
| Platform Height | 45' 6" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Snorkel S2755RT Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Platform Height | 26' 4" |
| Platform Capacity | 661 lb |
Genie Z-40/23N RJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Max Horizontal Reach | 22' 8" |
| Platform Height | 40' 5" |
| Platform Capacity | 500 lb |
