Spec Library
Find detailed technical specifications for all your favorite scissor lifts, boom lifts, telehandlers, and aerial work platforms in one convenient place. Our comprehensive Specs Library provides accurate data on dimensions, capacities, power systems, and performance metrics to help you compare models and make informed decisions.
Filters
Power Options
Platform Height
Max Width
Max Lifting Height
Max Weight Capacity
Manufacturer
1 - 20 of 55 items
JLG EcoLift50 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Push Around |
| Platform Height | 4' 11" |
| Platform Capacity | 330 lb |
JLG 400S Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel, Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 33' 6" |
| Platform Height | 40' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie Z-60/37 FE Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Bi-Energy |
| Max Horizontal Reach | 36' 7" |
| Platform Height | 59' 7" |
| Platform Capacity | 500 lb |
JLG 740AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 51' 10" |
| Platform Height | 74' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJIII4740 Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Electric |
| Platform Height | 38' 11" |
| Platform Capacity | 770 lb |
Genie S-45 XC Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Max Horizontal Reach | 36' 2" |
| Platform Height | 44' 6" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie S-60 Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 50' 10" |
| Platform Height | 60' 0" |
| Platform Capacity | 500 lb |
Skyjack SJ6832RT Specs ANSI updated
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Diesel |
| Platform Height | 32' 0" |
| Platform Capacity | 1,000 lb |
Genie AWP 36S Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | AC, DC, Push Around |
| Platform Height | 36' 5" |
| Platform Capacity | 350 lb |
JLG 340AJ Specs
| Spec Name | Values |
|---|---|
| Power Option | Dual Fuel |
| Max Horizontal Reach | 19' 11" |
| Platform Height | 33' 10" |
| Platform Capacity | 500 lb |
